KEBO Açılış Organizasyonu – Alsancak

kebo
Kebo, 1990 yılında Antakya merkezli tavuk döner konusunda yemek piyasasına iddialı bir giriş yapmış önemli restaurant markasıdır. Tamamen organik olan dönerlerinin; tavuğun marinesinden, soslara kadar kendi imalatları olup şuanda Türkiye’de bir çok ilde hizmet vermektedirler. İddialı çünkü markanın sloganı “diyet düşmanı”. Restaurantlar genelde diyet üzerinden pazarlama stratejisi uygularken, diyet düşmanı diye piyasaya girmek cesaret işi. Kebo bugün bölgenin birincisi olarak bir Türkiye markası olmayı başarmıştır.  İzmir Organizasyon bünyesinde çok başarılı işler çıkarmış sektörün önde isimlerinden biridir. Bugüne kadar Vestel başta olmak üzere; Kipa, Alfemo, Milka, Çetmen Mağazacılık, Doğtaş Mobilya, Pamidor, Mediamarkt ve daha bir çok ulasal kurumla çalışmıştır. Kebo’da İzmir’de ilk açılacak olan yeni restaurantları için Ankarada reklam ve pazarlama stratejisi işini yapan ajans internetten araştırıp bizim referanslarımızı görünce iletişime geçip ofisimizi ziyaret ettiler. Kebo’nun İzmir Organizasyonu bulması bir tesadüf değil. Çünkü başarı tesadüf değildir.

Ajans yetkilileriyle bizim yöneticimizin yaptığı toplantıdan sonra biz kendi içimizde uzun bir toplantıdan yaparak açılışı planladık. Kebo açılışı önemli bir açılış ve İzmir’de ses getirmek istiyorlardı. Açılışlarla ilgi bütün doneler alındıktan sonra hazırlıklar başladı. Firmanın önceki açılışlarında belirlemiş olduğu bazı kriterler vardı açıkçası bu iş bizim içinde farklıydı ve ekipçe heyecanlanmıştık. Birincisi açılışta markanın yüzü olan Yeşilçam’ın değerli oyuncularından Nuri Alço olacaktı. Nuri Alço’ya eşlik etmesi gereken dansçılar, patenci kızlar, bando takımı, tavuktan maskotlar. Bu çerçevede bir plan geliştirdik. Nuri Alço açılıştan sonra; markanın amblemini taşıyan logolarla giydirilmiş, üstü açık kamyonda dansçılarla İzmir’in önemli noktalarında gezilecekti.

Programı oturttuktan sonra tek tek yapılacaklar planlanıp hazırlıklar başlandı. İlk önce kamyonu ayarlayıp giydirmelerini yaptık. Nuri Alço’nun oturacağı koltuk koyuldu. Ve dans edecek kızlar için güvenlik önlemleri alındı. Hem görsellik ve de güvenliği birarada düşünerek kamyon hazırlandık.

Açılışta yapılacağı gün bütün ekip ofiste buluştuk gerekli olan malzemeler araçlara yüklendi. Yüklü aracımız, binek aracımız ve kamyon olmak üzere üç araç Alsancağa açılışın yapılacağı yere doğru yola çıktık.

İlk iş balon süslemesiydi. Balonlar sarı, kırmızı ve beyaz olarak kurumsal renklerde hazırlandı. Zincir balonlar çapraz şekilde sabitlendi, birer metrelik harf balonla kebo ismi yazıldı, markanın adının yazılı olduğu jumbo balon ve mekan içerisine papatya balon yapıldı. Üzerinde markanın kurumsal sweatshirtleri olan 4 tane patenci kızımız broşür dağıttılar. Güleryüzlü patenci kızlar hem restaurantın önünde hemde Kıbrıs Şehitleri Caddesinde turlayarak dikkatleri üzerlerine çekerek hem açılışı duyurdular hemde broşür dağıtılar. Aynı şekilde sevimli iki tavuk maskotumuzda çocukları eğlendirip broşür dağıttı. Daha sonra tek tip giyinen bandomuz geldi. Bu açılışta müzik çok önemli bir yerdeydi. Dj kesinlikle olmalıydı hem insanları eğlendirmek için hemde markanın kendi jingle (cingıl) nı çalmak için. Dj de kabinini kurarak müzik yayını yapmaya başladı.

İki maskot, arkasında 4 patenci kız ve onlarında arkasında bando takımı olacak şekilde kortej halinde Kıbrıs Şehitleri Caddesinden Kordon’a uzanan, ordan da Kebo’ya gelecek şekilde bir rota çizildi. Kortejin yürüdüğü yer biranda canlanıyor insanların ilgisi ve beğenisini kazanıyordu. Çocuklar maskotlarla dans ederken, izleyenler alkış tutup bir ağızdan şarkıyı söylüyorlardı. Bandonun Çaldığı şarkılar önceden belirlenmişti fakat insanların beklentileri doğrultusunda spontan değişiklikler gösterdi. Belirli noktalarda duruldu ve orda adete halkın çoşkusuyla karşı karşıyaydık. Ve her an profesyonel fotoğrafçı ve kameraman tarafından kaydedildi. En az bizim arkadaşlarımız kadar İzmir halkı da gerek fotoğraf gerekse video bol bol çekti. Kortej halinde mağazanın önüne gelindi ve eğlence burada da devam etti.

Nuri Alço alana geldiğinde büyük bir coşku oluştu açılışın olduğu yerde. Çünkü sevilen bir sanatçının orda olması halkta güzel yansımaları oldu. Dansçılar gösterilerini sahnelediler. Sonra kurdele kesme merasimi başladı konfeti eşliğinde. İzmir’in yerel basını da an be an görüntülediler açılışı. Görkemli bir açılıştan sonra insanlar alkışlayarak mekanın içine girdi ve yemekler sunulmaya başlandı. gerçektende eşsiz lezzette olan dönerin kuyruğunu görmeliydiniz.

Büyük bir özenle süslenmiş kamyon restaurantın önüne yanaştı. Nuri Alço kamyona bindirildi ve koltuğuna oturdu. Dansçılarda kamyonun üzerine çıkarak dans ettiler. Kebo kamyonu İzmir’in en işlek caddelerinde bir tur atarak gezdi. İzmirlilerin şaşkınlığı ve ilgisi inanılmazdı. Her gören bir daha dönüp bakıp gülümseyerek fotoğraf çekiyorlardı. Nuri Alçoy’la fotoğraf çektirdiler bu zaman zaman neredeyse izdihama yol açtı. İzmirliler büyük bir ilgi gösterdi sanatçıya, açılışın yapıldığı günün 29 Ekim olması bir tesadüfken açılış tam bir bayram çoşkusun da geçti. İnsanların monoton hayatından bir an bile olsa tebessüm etmesini sağlamak çok önemliydi. Böylelikle hem insanları mutlu etmiş hem de ilgilerini çekerek markanın amacına ulaşmış olduk.

Bir işimizin daha altından başarıyla kalkmış olmanın sevincini yaşayarak günü bitirdik. Açılış bitince hem firma sahibi, hem ajansın teşekkürleri bizi de mutlu etti. Artık sıra eşyalarımız toparlayıp ofise dönme vaktine gelmişti. Ofise gelince mini bir değerlendirme toplantısından sonra eşyaları araçtan indirip, temizledikten sonra raflarına yerleştirdik.

İzmir Organizasyonun alanında profesyonel ekibi ve ekipmanlarıyla sizde tüm açılışlarınızı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Sorunsuz, zamanında ve tıpkı konuşulduğu gibi açılışlara imza atıyoruz.

Bir başka açılışta görüşmek üzere…